
Läksin vihmases õhtuhämaruses sinililli otsima, leidsin hoopis valgeid ja kollaseid ülaseid ja hästi palju tigusid (nagu siingi näha).
Kui vanasti saatis talupoeg ühe poegadest linna haridust omandama, siis mis motiivil - et poeg oma kõrgema palgaga peret toetaks, rikka saksapreili kosiks või et ta omandatud teadmistega maale tagasi tuleks ja majapidamist arendaks ning maailma asju seletaks? Minu arust läksid nad kõik linna ja jäidki sinna, allusid kõikvõimalikele pahedele, kaotasid töö, langesid koolist välja, murdsid kellegi südame ja poosid end üles. Või ei allunud ühelegi pahele, õppisid nagu loomad, ühinesid korporatsiooniga, leidsid intelligentse naiskorporandi ja said kohtukirjutajana tööle, aga maale tagasi ikka ei läinud. Kõik nad said oma hariduse kätte ja hakkasivad aiva Eesti kultuuri edendama, no palun - sealt see kultuuriline lõhe, need kaks Eestit alguse saidki - kõik targad jäid linna ja jätsid maakad ilma valgustuseta.
Kas ükskord saabub aega, mil nad tagasi tulevad maale uut hingust tooma? "Miks peaks" ja "kena, aga utoopiline" on minu jaoks juba ületatud küsimused.